پلتفرم معاملاتی ژاوِکس
 علیزاده: استخراج رمز ارز همه علت قطعی برق نیست ممنوعیت انتقال پول به صرافی Binance توسط بانک Santander انگلستان
dai

دای

DAI, Multi Collateral DAI

1 $
0.02 57,200 تومان

اطلاعات بازار جهانی

حجم بازار 5,865,009,323 $
حجم معاملات 24h 57,810,678 $
بالاترین قیمت 0$

اطلاعات بازار ژاوکس

حجم بازار 0 تومان
اولین معامله 57,809 تومان
آخرین معامله 57,070 تومان

دای چیست؟

دای یک پایدار کوین مستقر در اتریوم (ارز رمزنگاری شده با قیمت ثابت) است که صدور و توسعه آن توسط پروتکل سازنده و سازمان خودمختار غیرمتمرکز MakerDAO مدیریت می شود.
قیمت دای با دلار آمریکا تطبیق نرم می شود و با ترکیبی از ارزهای رمزنگاری شده دیگر که هر زمان که دای جدید تولید می شود به طاق های قرارداد هوشمند واریز می شود ، وثیقه آن را دریافت می کند.
تمایز بین دای چند وثیقه و دای تک وثیقه (SAI) مهم است ، نسخه قبلی این رمز که تنها با یک ارز رمزنگاری شده قابل وثیقه است. SAI همچنین از نرخ پس انداز دای پشتیبانی نمی کند ، که به شما امکان می دهد با در دست داشتن نشانه های DA پس انداز کنند.
چند وثیقه دای در نوامبر 2019 راه اندازی شد.
 
بنیانگذاران دای چه کسانی هستند؟
یکی از ویژگی های تعیین کننده دای این است که توسط هیچ شخص یا گروه کوچکی از بنیانگذاران ایجاد نشده است. در عوض ، توسعه نرم افزاری که به آن قدرت می دهد و صدور توکن های جدید توسط MakerDAO و Maker Protocol اداره می شود.
 
MakerDAO یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است - نوعی شرکت که با استفاده از قراردادهای هوشمند خود را به صورت غیرمتمرکز اداره می کند - توافقات اجرایی خودکار که در کد نرم افزار بیان شده و در بلاک چین اتریوم اجرا می شوند.
این سازمان به طور دموکراتیک توسط دارندگان نشان های حاکمیت  Makerخود ، که مشابه سهام یک شرکت سنتی عمل می کنند ، مدیریت می شود. دارندگان MKR می توانند در مورد تصمیمات کلیدی مربوط به توسعه MakerDAO ، Maker Protocol و DAI رأی دهند و قدرت رأی گیری آنها متناسب با مقدار توکن Maker باشد.
MakerDAO خود در اصل توسط یک کارآفرین دانمارکی Rune Christensen در سال 2015 تاسیس شد. قبل از شروع کار در اکوسیستم Maker ، کریستنسن بیوشیمی و تجارت بین المللی را در کپنهاگ تحصیل کرد و شرکت استخدام بین المللی Try China را تأسیس کرد.
 
چه چیزی دای را منحصر به فرد می کند؟
مزیت اصلی دای در گره نرم آن نسبت به قیمت دلار آمریکا است.
تتر و دای هردو استیبل کوین هستند که همواره قیمت آن‌ها ثابت و برابر یک دلار است.
لازم است موارد زیر را بدانید:
• ارزش DAI همواره ۱ دلار است.
• دای می‌تواند همانند تمامی توکن‌های ERC20 به راحتی معامله شود.
• هر کسی که کیف پول اتریوم دارد به راحتی می‌تواند DAI نگهداری کند و آن را انتقال دهد.
• بدون هیچ واسطه‌ای قابل مبادله است.
• هیچ شخص یا شرکتی بر روی آن کنترل ندارد.
• هیچ دولت یا مقام رسمی نمی‌تواند آن را تعطیل کنند یا مانع عملکرد آن شود.
 
بازار رمزنگاری به دلیل نوساناتش مشهور است حتی با بزرگترین سکه های بسیار رایج مانند بیت کوین که بعضی اوقات در یک روز تغییر قیمت (هر دو بالا و پایین) از 10٪ یا بیشتر را تجربه می کند. در این شرایط ، معامله گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی تمایل دارند دارایی های امن را به پرتفوی خود اضافه کنند ، قیمت ثابت که ممکن است به جبران نوسانات قابل توجه بازار کمک کند.
یکی از این نوع دارایی ها ، پول های ثابت است که دای یکی از نمونه های آن است. این ارزهای رمزپایه ای هستند که قیمت آنها به دارایی هایی با ارزش نسبتاً پایدار وابسته(معمولاً ارزهای سنتی فیات مانند USD یا EUR) است .
 
چند سکه دای در گردش وجود دارد؟
توکن های جدید دای از طریق استخراج مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم  (ETH) تولید نمی شوند و همچنین توسط یک شرکت خصوصی طبق پلیس صدور خود مانند تتر (USDT) ضبط نمی شوند. در عوض ، با استفاده از پروتکل سازنده ، دای جدید توسط هر کاربری ضبط می شود.
پروتکل ساز (Maker Protocol) که با بلاکچین اتریوم اجرا می شود ، نرم افزاری است که بر صدور دای نظارت می کند. به منظور حفظ قیمت نرم دلار آمریکا ، پروتکل سازنده اطمینان می دهد که هر علامت دای با مقدار مناسب ارزهای رمزپایه دیگر وثیقه می گیرد. به عنوان بخشی از این فرایند ، پروتکل به هر کاربر اجازه می دهد رمزنگاری خود را به اصطلاح طاق - یک قرارداد هوشمند در بلاکچین اتریوم - به عنوان وثیقه سپرده و مقدار متناظر از نشانه های جدید دای را ضرب کند.
در عرضه کل دای محدودیت بالایی وجود ندارد - تأمین پویا است و به میزان ذخیره وثیقه در طاقها در هر لحظه بستگی دارد. از نوامبر سال 2020 ، حدود 940 میلیون دای در گردش است.
مزیت اصلی دیگر دای این واقعیت است که نه توسط یک شرکت خصوصی بلکه توسط یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز از طریق پروتکل نرم افزاری مدیریت می شود. در نتیجه ، کلیه موارد صدور و سوزاندن توکن توسط قراردادهای هوشمند خوداجرای مجهز به اتریوم مدیریت و به صورت عمومی ثبت می شود و باعث می شود کل سیستم شفاف شود و مستعد فساد شود.
علاوه بر این ، روند توسعه نرم افزار دای به شیوه ای دموکراتیک تر - از طریق رأی گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان منظم اکوسیستم توکن ، اداره می شود.
 
امنیت شبکه دای چگونه است؟
دای یک توکن مبتنی بر اتریوم و سازگار با ERC-20 است. به همین ترتیب ، توسط الگوریتم Etheresh اتریوم امن می شود.
 
دای را از کجا می توانید خریداری کنید؟
خرید توکن های دای در بسیاری از سیستم عامل های آنلاین در دسترس است. اینها شامل پروتکلهای مبادله رمزهای مالی غیرمتمرکز (DeFi) است:
• Uniswap
• Compound
و مبادلات سنتی ارزهای رمزنگاری شده در:
• Coinbase Pro
• Binance
• OKEx
• HitBTC