پلتفرم معاملاتی ژاوِکس
 علیزاده: استخراج رمز ارز همه علت قطعی برق نیست ممنوعیت انتقال پول به صرافی Binance توسط بانک Santander انگلستان
zec

زی کش

ZEC, Zcash

23 $
2.35 1,333,230 تومان

اطلاعات بازار جهانی

حجم بازار 708,730,158 $
حجم معاملات 24h 184,337,757 $
بالاترین قیمت 0$

اطلاعات بازار ژاوکس

حجم بازار 0 تومان
اولین معامله 1,325,647 تومان
آخرین معامله 1,333,334 تومان

زی کش چیست؟

زی کش یک ارز رمزپایه غیرمتمرکز است که تمرکز آن بر روی حریم خصوصی و ناشناس ماندن می باشد. این فناوری از فناوری اثبات دانش صفر zk-SNARK استفاده می کند که به گره های شبکه امکان می دهد تراکنش ها را بدون افشای اطلاعات حساس در مورد آن تراکنش ها بررسی کنند.

برخلاف یک سو استفاده تفاهم رایج ، اکثر ارزهای رمزپایه موجود در بازار ، از جمله بیت کوین (BTC) ، ناشناس نیستند ، بلکه نام مستعار دارند. در حالی که آنها هویت کاربران خود را به صراحت فاش نمی کنند ، هر کاربر آدرس عمومی یا آدرس های خاص خود را دارد که می توان از طریق روش های علم داده و پزشکی قانونی بلاکچین آنها را ردیابی کرد.

از طرف دیگر ، معاملات زی کش هنوز باید از طریق بلاکچین عمومی انجام شود ، اما برخلاف ارزهای رمزپایه مستعار ، تراکنش های ZEC به طور پیش فرض آدرس های ارسال و دریافت یا مبلغ ارسال شده را نشان نمی دهد. با این وجود یک گزینه وجود دارد که این داده ها را برای اهداف حسابرسی یا انطباق قانونی تنظیم کند.

انتشار زی کش برای اولین بار در تاریخ 28 اکتبر 2016 و در ابتدا بر اساس کد بیت کوین بود.

بنیانگذاران زی کش چه کسانی هستند؟

زی کش در سال 2016 توسط cypherpunk ، متخصص امنیت رایانه و کارآفرین Zooko Wilcox-O'Hearn تاسیس شد. وی همچنین بنیانگذار شرکت انتفاعی سکه الکترونیکی (ECC) است که توسعه زی کش را مدیریت می کند.

Wilcox-O'Hearn بیش از 25 سال در صنعت رمزنگاری و امنیت اطلاعات صرف کرده و به تعدادی از پروژه ها از جمله شرکت پول الکترونیکی DigiCash ، نرم افزار ذخیره اطلاعات نظیر به نظیر Mojo Nation و سیستم فایل Tahoe Least-Authority File Stor.،که اکنون از کار افتاده است.

وی همچنین شرکت Least Authority Enterprises را تأسیس كرد ، یك شركت فن آوری كه بر بهبود امنیت دیجیتال و حفظ حق اساسی حریم خصوصی متمركز است و تابع هش رمزنگاری BLAKE3 را نیز اختراع كرد.

چه چیزی زی کش را منحصر به فرد می کند؟

مزیت اصلی زی کش در ناشناس بودن اختیاری آن است ، که به یک سطح از حریم خصوصی دست نیافتنی با ارزهای رمزپایه معمولی و مستعار مانند بیت کوین یا اتریوم امکان پذیر است.

معاملات ZEC به دو روش شفاف و محافظت شده قابل ارسال است. معاملات شفاف تقریباً به همان روشی است که در بیت کوین انجام می شود ، اساس کد زی کش آن مبتنی بر این است: آنها بین آدرس های عمومی ارسال می شوند و در دفتر عمومی تغییرناپذیر (بلاکچین) ثبت می شوند. همه اطلاعات ضروری در مورد این معاملات بصورت آنلاین برای مشاهده در دسترس همه افراد، از جمله آدرسهای ارسال و دریافت و مبلغ ارسال شده است.

این معاملات عمومی هویت کاربر را به روشی آشکار نشان نمی دهد: تنها شناسه هایی که ناظر خارجی می تواند از بلاکچین به آن دسترسی پیدا کند ، آدرس های عمومی است. با این حال ، با تلاش دانشمندان داده و مجری قانون طی سال های اخیر ، روش های تجزیه و تحلیل بلاکچین تا حدی توسعه یافته است که یک طرف علاقه مند می تواند به طور قابل اعتماد یک آدرس عمومی در یک بلاکچین را به هویت واقعی صاحب آن متصل کند ، اساساً معاملات خصوصی را غیرممکن می کند.

از طرف دیگر ، معاملات محافظت شده ZEC از فناوری استدلال های غیر تعاملی دانش بدون دانش ، یا zk-SNARK استفاده می کند تا معاملات کاملاً ناشناس را از طریق بلاک چین غیرقابل تغییر عمومی ارسال کند. این واقعیت که معامله اتفاق افتاده است ، در دفتر ثبت می شود ، اما آدرس های ارسال کننده و دریافت کننده و مبلغ ارسال شده برای عموم آشکار نمی شود.

این به زی کش اجازه می دهد در حالی که از مزایای ارز دیجیتال غیرمتمرکز و غیرمجاز بهره مند است، به کاربران خود حق حریم خصوصی را نیز ارائه دهد.

چند سکه زی کش(ZEC) در گردش وجود دارد؟

به طور کلی ، توکنومیکس زی کش مشابه بیت کوین است: یک توکن معدن یاب کمیاب که در کل عرضه 21 میلیون سکه دارد.

زی کش های جدید به صورت "یارانه بلوکی" ایجاد می شوند: هر زمان که بلاک جدید استخراج شود و به انتهای بلاکچین اضافه شود ، مقدار مشخصی سکه ضرب شده و به "یارانه ماینر" و "پاداش موسسان" تقسیم می شود نسبت به ترتیب 80 به 20 درصد یارانه بلوک در فواصل منظم به نصف کاهش می یابد تا سرعت صدور همزمان با نزدیک شدن به عرضه 21 میلیون نفری ZEC ، کاهش یابد.

یارانه استخراج به معدنچی تعلق می گیرد که آخرین بلوک را استخراج کرده و پاداش بنیانگذاران بین بنیانگذاران شرکت Electronic Coin (ECC) ، بنیاد زی کش و خود ECC و همچنین کارمندان آن توزیع می شود. از اکتبر 2020 ، یارانه بلوک برابر با 6.25 ZEC است.

امنیت شبکه زی کش چگونه است؟

شبکه زی کش توسط عملکرد هش اثبات کار SHA-256 که متعلق به مجموعه الگوریتم های SHA-2 همان بیت کوین است، اداره می شود.

زی کش(ZEC) را از کجا می توانید خریداری کنید؟

زی کش یک ارز رمزپایه عالی می باشد،که در تعدادی از صرافی های بزرگ موجود است ، برخی از آنها عبارتند از:

Binance

HitBTC

Huobi Global

BKEX

OKEx