پلتفرم معاملاتی ژاوِکس
 علیزاده: استخراج رمز ارز همه علت قطعی برق نیست ممنوعیت انتقال پول به صرافی Binance توسط بانک Santander انگلستان
band

بند پروتکل

BAND, Band-Protocol

1 $
1.81 79,887 تومان

اطلاعات بازار جهانی

حجم بازار 68,473,103 $
حجم معاملات 24h 75,598,655 $
بالاترین قیمت 0$

اطلاعات بازار ژاوکس

حجم بازار 0 تومان
اولین معامله 102,877 تومان
آخرین معامله 99,718 تومان

بند پروتکل چیست؟

بند پروتکل (BAND) چیست؟ 
اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز حوزه دیفای می‌بایست اطلاعات را از صرافی‌های متمرکز دریافت کنند. برای این کار می‌توان از یک پل بین بلاک چین‌های واقعی و مجازی استفاده کرد. بند پروتکل (BAND) یک اوراکل غیرمتمرکز و بین زنجیره‌ای است تا قراردادهای هوشمند تمام داده‌های خارجی را به صورت مقیاس‌پذیر گردآوری کرده و به یکدیگر متصل کنند. چین لینک نیز نوعی اوراکل غیرمتمرکز بر بستر اتریوم است که همه محدودیت‌های اتریوم مانند مقیاس‌پذیری پایین و کارمزد تراکنش بالا را دارد. اما بند پروتکل برخلاف چین لینک، بلاک چینی به نام بند چین دارد. این بلاک چین برای محاسبات اوراکل‌ها استفاده می‌گردد. داده‌ها پس از گردآوری، تایین اعتبار شده و در اختیار سایر بلاک چین‌ها قرار می‌گیرند. از طرفی اوراکل چین لینک دارای محدودیت‌های زمان و تراکنش بالا رو به رو است اما بند پروتکل (BAND) تمامی این محدودیت‌ها را از جمله زمان و کارمزد تراکنش را بهینه می‌کند. این پروتکل بستری را مهیا می‌کند تا توسعه دهندگان بتوانند اسکریپت‌های خود را بسازند. بند پروتکل نیز مانند اکثر شبکه‌های بلاک چینی دارای ارز دیجیتال مخصوص به خود با نام BAND هستند. بند یک توکن ERC-20 و توکن اصلی شبکه است.


بند پروتکل (BAND) توسط چه تیمی ساخته شده است؟
این پروتکل در سال ۲۰۱۷ توسط سوراوویس سریناواکون (Soravis Srinawakoon) که هم اکنون مدیرعامل بند پروتکل است به همراه پال چونپیامی (Paul Chonpiami) و سوراویت سوریاکام (Sorawit Suriyakam) راه اندازی شد.

سوراوویس سریناواکون قبل از این پروژه مهندس نرم‌افزار در شرکت اریکسن و همچنین مشاور مدیریتی در بوستون بود. چونپیامی نیز دارای شغل طراحی وب در تورفمپ و دوره‌ای را به عنوان مهندس در تریپ ادوایزر سپری کرد. پس از آن سمت مدیریت تولید بند پروتکل را عهده دار شد. سوریاکام نفر سوم این گروه یک مهندس ماهر در دراپ باکس و کورا بود و هم اکنون مدیر ارشد فناوری در بند پروتکل است. این سه نفر از عوامل اصلی شبکه بند هستند اما غیر از این‌ها نیز نام ۲۰ نفر در صفحه لینکدین پروتکل بند آمده است که هر یک نقش پررنگی در این شبکه دارند. این پلتفرم غیر از افراد متخصص از جمله مهندس، برنامه‌نویس و توسعه دهنده شامل سرمایه گذاران قدرتمندی از جمله سکویا کپیتال، دونامو و شرکا، گروه اسپارتان و بایننس است.


هدف از ساخت بند پروتکل (BAND)
هدف بند پروتکل جمع آوری اطلاعات دنیای واقعی و ارائه آن‌ها بر روی بلاک چین است. همچنین مرتبط کردن APIها به قراردادهای هوشمند برای مبادلات سریع اطلاعات درون و برون زنجیره‌ای در بلاک چین است و در پی آن بهینه کردن زمان و هزینه تراکنش هاست.


کاربردهای بند پروتکل (BAND)
اولین کاربرد توکن بند پروتکل این است که قراردادهای هوشمند می‌بایست کارمزد را از طریق ارز دیجیتال BAND پرداخت کنند که البته مستقیما به عنوان پاداش در اختیار نودهای شبکه قرار می‌گیرد. هر چه استفاده از اوراکل بند بیشتر باشد، تقاضای توکن BAND نیز بیشتر می‌شود. دومین کاربرد رمزارز BAND استیکینگ است. بند چین از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند که امنیت شبکه از طریق استیکینگ تامین می‌گردد.

بند پروتکل (BAND) چگونه کار می‌کند؟
فرض کنید یک اپلیکیشن غیرمتمرکز قصد دارد داده‌های مرتبط را با قیمت یک رمزارز در پلتفرم بایننس دریافت کند. بنابراین باید از طریق توکن بند (جهت پرداخت کارمزد) درخواست را به اوراکل بفرستد. گروه‌های پروتکل بند نیز از طریق API به صرافی بایننس متصل شده و داده را دریافت می‌کنند. پس از اجماع و تایید اعتبار، آن را برای اپلیکیشن ارسال می‌کنند. پس بند پروتکل مانند پلی بین Dappها و محیط بیرون بلاک چین عمل می‌کند.
زمان بلوک شبکه بند پروتکل بین ۳ تا ۶ ثانیه است.


مزایای بند پروتکل (BAND)

  • ارائه راهکاری برای سریع‌تر و بهینه‌تر عمل کردن
  • سازگاری با انواع قالب‌های توسعه بلاک چین و قراردادهای هوشمند
  • دارای امنیت بالا
  • قابلیت انتقال داده بین بلاک چین‌ها
  • ایجاد اوراکل بدون نیاز به اجازه

معایب بند پروتکل (BAND)

  • چین لینک در حال حاضر رقیب قدرتمند بند پروتکل است و بند پروتکل هنوز امتحان خود را پس نداده است.