پلتفرم معاملاتی ژاوِکس
 علیزاده: استخراج رمز ارز همه علت قطعی برق نیست ممنوعیت انتقال پول به صرافی Binance توسط بانک Santander انگلستان
dydx

دی وای دی ایکس

DYDX, DYDX

1 $
5.27 76,167 تومان

اطلاعات بازار جهانی

حجم بازار 0 $
حجم معاملات 24h 0 $
بالاترین قیمت 0$

اطلاعات بازار ژاوکس

حجم بازار 0 تومان
اولین معامله 76,499 تومان
آخرین معامله 75,105 تومان

دی وای دی ایکس چیست؟

در دنیای کریپتوکارنسی، برخی ابزارها از جمله معاملات مارجین و اوراق مشتقه فقط به صرافی های متمرکز از جمله صرافی بایننس، هوبی و کوکوین اختصاص دارند اما صرافی غیرمتمرکز و ارز DYDX اقدام به عرضه غیرمتمرکز این قابلیت ها کرده است.

صرافی غیرمتمرکز DYDX
یک صرافی مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که امکان معاملات بدون واسطه ای را برای کاربران فراهم می کند. این صرافی به کاربران امکان وام دهی و وام گرفتن را می دهد و همچنین از معاملات مارجین، perpetual و لحظه ای نیز پشتیبانی می کند. بنابراین DYDX برای معاملات مارجین و مشتقه محبوب ترین پلتفرم محسوب می شود. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز بودن صرافی غیرمتمرکز DYDX، کاربران در این صرافی بدون احراز هویت و ثبت نام می توانند بدون دخالت شخص سوم، کنترل کاملی بر روی دارایی های خود داشته باشند. این صرافی ضمن عملکرد وام دهی مشابه سایر پلتفرم های وام دهی مبتنی بر اتریوم، به تقویت اقتصاد غیرمتمرکز دیفای و تعیین مسیر جدید برای آن می پردازد.


بنیانگذاران 
در سال 2017 پروتکل DYDX توسط آنتونیو جولیانو مهندس اسبق Uber و Coinbase راه اندازی شده است. لوکاس وی نیز موسس دیگر این پروتکل می باشد که پیش از آن به عنوان برنامه نویس و توسعه دهنده در شرکت آمازون مشغول به کار بوده است. سرپرست توسعه و عملیات بنیاد DYDX، دیوید گوگل نام دارد که از دانشگاه پنسیلوانیا فارغ التحصیل شده است.

قابلیت منحصر به فرد ارز DYDX
DYDX یک پلتفرم بسیار پیشرفته در مقایسه با پلتفرم های Trustlees غیر امانی مانند یونی سواپ می باشد. همچنین این پلتفرم قابلیت معاملات اسپات یا لحظه ای، وام دهی جهت کسب سود و معاملات مارجین شامل Isolated Margin و Cross Margin را به صورت کاملا غیرمتمرکز و بدون دخالت و کنترل واسطه ها، در اختیار کاربران قرار داده است.

وام دهی در پلتفرم DYDX بسیار کم ریسک می باشد زیرا افراد می توانند ضمن کسب سود از سرمایه های قرض داده شده، سرمایه خود را هر زمان که مایل بودند، از آن خارج نمایند. همچنین وام دهندگان می توانند این وام ها را به دلیل داشتن وثیقه، بدون هیچ قید و شرطی از وام گیرنده پس بگیرند.


ارز دیجیتال DYDX 
ارز دیجیتال دی وای دی ایکس با ایجاد یک اکوسیستم حاکمیتی، این امکان را به کاربران خود می دهد که بتوانند بر روی لایه 2 پروتکل DYDX نظارت داشته باشند. معامله گران، تامین کنندگان نقدینگی و مشارکت کنندگان می توانند با داشتن ارز دیجیتال DYDX برای هدایت این پروتکل به سمت توسعه، بر روی آن نظارت کامل داشته باشند. همچنین آنها می توانند به وسیله این روش، به بهبود پاداش ها و پروسه های استیکینگ کمک کنند که در نهایت منجر به افزایش رشد و غیرمتمرکز شدن این پروتکل می شود و کاربران می توانند تجربه مطلوب تری در این جامعه داشته باشند.


نحوه کار ارز DYDX 
در پلتفرم DYDX همه ی سرمایه ها از استخرهای وام دهی اختصاصی خود برای ارتباط میان وام دهنده و وام گیرنده بهره مند می باشند. این استخرها برای انجام تراکنش های لحظه ای و همچنین بدون نیاز به تایید، از قرار دادهای هوشمند استفاده می کنند. در این استخرها درصد سود توسط میزان عرضه و تقاضا تعیین می شوند. در پلتفرم DYDX ارتباط میان خریدار و فروشنده از طریق استخر وام دهی (Lending Pool) صورت می گیرد. کاربران برای استفاده از صرافی DYDX برای پرداخت Gas Fee به مقداری اتریوم نیاز دارند. علاوه بر این، وجود یک کیف پول ارز دیجیتال مانند متامسک و همچنین ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده مانند USDC، ETH برای کاربران در این صرافی، ضروری می باشد.